Kardi̇yo Ki̇ck Box
Buradasınız: Anasayfa / Blog
17 Mart 2022, Perşembe
Kardiyo Kick Box
Son zamanların en gözde sporlarından biri olan kardiyo kickboks denge, esneklik ve rahatlamayı aynı anda sunuyor.  
Kardiyo Kick Box

Son zamanların en gözde sporlarından biri olan kardiyo kickboks denge, esneklik ve rahatlamayı aynı anda sunuyor.  

 

  1. İsminden de anlaşılacağı üzere kardiyo kickboks, kardiyovasküler sistemi çalıştıran bir aerobik antrenman modeli.

 

  1. Kardiyo kickboks’ta temel olarak bokstaki yumruk ve adımlar kullanılıyor. Egzersiz önce ısınma hareketleri ile başlıyor. Bu sırada size müzik eşlik ediyor. Müziğin ritmi yükseldikçe egzersizin temposu da artıyor.

 

  1. Kardiyo kickboks temas içeren bir egzersiz türü değil. Tüm tekme ve yumruklar havaya ya da antrenman pedlerine gidiyor.

 

  1. Kardiyo kickboks aerobik özelliği yüksek bir spor; yüksek enerji gerektiriyor ve yüksek kalori harcamaya olanak tanıyor. Saatte 350 ila 450 kalori yakımı gerçekleşebiliyor.

 

  1. Bu spor dalında süre son derece önemli. Kardiyovasküler aktivitenin etkisinin görülmesi için tavsiye edilen en kısa süre 20 dakika. Daha sonra gösterilen gelişime bağlı olarak bu süreyi yavaş yavaş 30-45 dakikaya çıkartmak mümkün.

 

  1. Oxford Üniversitesi bünyesindeki Institute of Cognitive and Evolutionary Anthropology’de görev yapan araştırmacıların yürüttüğü bir çalışmaya göre, grup halinde yapılan egzersizler endorfin etkisini artırıyor. Dolayısıyla düzenli olarak katılacağınız kardiyo kickboks dersleri enerji seviyenizi yükseltmenize yardımcı olabilir.

 

  1. Kardiyo kickboks yaparken karın bölgesi başka olmak üzere, vücudunuzun bütün kas grupları çalışıyor. Bu egzersiz türündeki hızlı hareketler esnekliği, dengeyi ve koordinasyon yeteneğini artırıyor. Daha hızlı refleksler geliştirmenize katkıda bulunuyor.

 

  1. Bu spor dalına başlamak için boks ya da kickboks deneyimine sahip olmanıza gerek yok. İlk egzersizlerde eğitmenin hareketlerini yakalamazsanız, panik olmayın ya da pes etmeyin. Sabır ve pratikle birkaç ders içinde gelişim göstereceğinizi unutmayın.

 

  1. Bel ya da boyun ve solunumla ilgili rahatsızlıklarınız varsa, kardio kickboks yapmadan önce doktorunuza danışın.

 

  1. Kardiyo kickboks egzersizleri sırasında ayakkabınız ve kıyafetleriniz gerçekten çok rahat olmalı; bu nedenle hareketlerinizi kısıtlayacak ya da aksatacak herhangi bir seçimden kaçınmanız önemli.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın