Çocuklar İçi̇n Dövüş Sanatlarının Faydaları
Buradasınız: Anasayfa / Blog
17 Mart 2022, Perşembe
Çocuklar İçin Dövüş Sanatlarının Faydaları
Düşünülenin aksine, çocuklar için dövüş sanatları onlara agresif ve saldırgan olmayı öğretmez. Dövüş esnasında eğitmen katılımcıların kazandıkları ya da kaybettikleri bir durum sunmaz. Önemli olan uygulamanın kendidir.
Çocuklar İçin Dövüş Sanatlarının Faydaları

Bu disiplinleri genellikle aklımızda şiddet, vurma, düşme vb. eylemlerle birleştiririz. Fakat bunlar konsantrasyon ve erdemi geliştiren bütünsel sporlar olmakla birlikte ruhani uyumu hedeflerler.

Düşünülenin aksine, çocuklar için dövüş sanatları onlara agresif ve saldırgan olmayı öğretmez. Dövüş esnasında eğitmen katılımcıların kazandıkları ya da kaybettikleri bir durum sunmaz. Önemli olan uygulamanın kendidir.

Bu bağlamda eğitmenler yalnızca bahsi geçen sporu öğretmezler. Dövüş sanatları ruhu ve karakteri şekillendirir. Çocuklara saygı, özgüven, öz kontrol gibi araç ve erdemleri öğretirler.

Bundan ötürü dövüş sanatları fevri ya da konsantre olmakta zorlanan çocuklar için idealdir. Düşük özgüvenli ya da sosyalleşmekte sorun yaşayan çocuklar için de oldukça uygun olacaktır.

Çocuklar İçin Dövüş Sanatlarının Faydaları

Bu disiplinleri uygulayarak çocuklar yalnızca esnekliklerini ve dayanıklılıklarını pekiştiren fiziksel egzersizlerde bulunmuş olmazlar. Kendilerini savunmayı da öğrenirler.

Çocuklar için dövüş sanatlarının şu gibi faydaları bulunmaktadır:

Fiziksel Faydaları

 • Dövüş sanatları kapsamında uygulanan hareketler, motor becerilerin gelişmesine, dayanıklılığın, atikliğin, gücün ve esnekliğin artırılmasına yardımcı olur.
 • Postürün düzelmesine ve kasların güçlenmesine katkı sağlar.
 • Çocuklar daha çok bedene odaklanacakları için isteklere daha iyi bir şekilde tepki verir, koordinasyon ve disiplinlerini daha iyi pekiştirirler.
 • Psikolojik Faydaları

  • Özgüveni artırır.
  • Çocuklar olumlu bir rekabetin olduğu bir ortamda sporlara ilişkin erdemleri öğrenirler.
  • Dövüş sanatları ile ilgilenen çocuklar önemli değer ve disiplinleri de keşfederler. Bu değerler arasında saygı, sıkı çalışma ve alçak gönüllülüğü sayabiliriz.
  • Konsantre olabilme becerisini artırır.
  • Kurallara ve otorite figürlerine uyma özelliğini aşılar.
  • Davranışsal sorunları azaltır.

  Diğer sporların aksine, dövüş sanatları dikkat ya da öğrenme bozukluğu olan çocuklar için de oldukça faydalıdır. Bunun nedeni aşağıda sıraladığımız etmenlerdir:

  • Dövüş sanatları çocukların kısa vadeli ve bireysel hedefler koymalarını sağlar. Her bir hedefe ulaşıldığında yeni bir kuşak alır ve bu sayede özgüvenlerini ve güvencelerini de geliştirmiş olurlar.
  • Rutin hareketlerin tekrarı sayesinde çocukların hafızaları gelişir. Böylelikle zamanla ustalaşabilir ve daha çok hareket öğrenebilirler.
  • Stresin azalmasını, sakin kalınmasını sağlar, hem sınıf içinde hem de dışında saygıyı ve iyi davranışı pekiştirir.
  • Küçük yaşlardan itibaren spor yapmaya başlamak yalnızca eğlence kaynağı değil, aynı zamanda sağlıklı bir vücudun da anahtarıdır. Spor aracılığıyla çocuklar fiziksel becerilerini güçlendirebilir ve hastalıklara karşı daha dayanıklı olabilirler.

   Her spor dalında olduğu gibi, devamlılık ve ebeveynlerin desteği dövüş sporlarında da oldukça önemlidir. Bu hem günlük pratiklerde hem de sunum ve yarışmalarda ön plana çıkar.

   Görebileceğiniz üzere, dövüş sanatları çocukların zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlıklarının gelişmesi adına pek çok katkı sağlar. Bununla birlikte, aile ve arkadaşlarıyla olan bağlarını da güçlendirir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın