Fonksi̇yonel Antrenman Nedi̇r
Buradasınız: Anasayfa / Blog
17 Mart 2022, Perşembe
Fonksiyonel Antrenman Nedir
Fitness aletleri ile yapılan egzersizlerden farklı olarak fonksiyonel antrenman, vücudu rehabilite eden, normal hayatımızdaki hareketlerin bir spor disiplinine uygun hareket kalıpları ile uygulanabileceği antrenman programıdır.
Fonksiyonel Antrenman Nedir

Fonksiyonel antrenman tek bir kas grubu yerine birden çok kas grubunun tek bir egzersiz ile çalıştırılmasını hedefleyerek kişiye daha fazla kas çalıştırma imkanı sunan ve özellikle son dönemlerde grup derslerinin artmasıyla bilinirliği artan bir derstir.

Fonksiyonel Fitness Nedir?

Sabit makinelerle yapılan çalışmalar genellikle tek bir yönde yapılırken fonksiyonel fitness antrenmanlarında hareketler 9 yöne ve kombine şekilde uygulanabilmektedir.

Fonksiyonel fitness egzersizleri ile daha fazla denge, daha fazla güç artışı ve kısa sürede daha yoğun bir kas gelişimi sağlayarak, vücudun daha güçlü, esnek ve sağlıklı olmasını garantileyebilirsiniz.

Sporda fonksiyonel antrenmana yer vermek kısa süre içerisinde hızlı yağ yakımı sağlar. Minimum düzeyde sakatlanma ile kas gelişimini kontrol altına alabilir, sakatlanma yüzünden spora ara vermek durumunda kalmazsınız.

Fonksiyonel Antrenman Faydaları Nelerdir?

Fonksiyonel antrenman yapmak vücuda benzersiz faydalar sağlar. Fonksiyonel antremanın faydaları aşağıda 10 maddede listelenmiştir;

  1. Vücudun kas ve kuvvet dengesini geliştirir,
  2. Eklemlerin kayması sonucu oluşan kronik bir durum olan eklem stabilizasyonunu geliştirir,
  3. Statik ve dinamik postürü geliştirir,
  4. Karın kasları daha etkili ve aktif çalışır,
  5. Belirli bir kas grubunu veya gruplarını çalıştırmaya yönelik kullanılabilir,
  6. Atletik performans veya genel  fiziksel performansı geliştirir,
  7. Kuvvet, güç, dayanıklılık, esneklik, hız, çabukluk, denge ve koordinasyon özelliklerini geliştirmeye yönelik çeşitli olanak sağlar.
  8. Kompleks hareketlerin kullanılması kısa zamanda daha fazla kalori yakma olanağı sunar,
  9. Mental odaklanmayı geliştirir,
  10. Doğru hareket teknikleri ile yapıldığı takdirde, günlük hayatta ve sportif karşılaşmalar sırasında sakatlanma riskini minimuma indirir.

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın